Reklama
  • Poniedziałek, 9 lutego 2015 (15:05)

    Masaż przyniesie ci ulgę

Bolą mnie mięśnie, mam trudności w zasypianiu. Znajoma namawia mnie na masaże. Czy to mi pomoże? Ewa (33 l.) z Lublina

Reklama

Masaż działa na nas wszechstronnie. Poprawia kondycję, przyśpiesza rehabilitację po urazach, kontuzjach, redukuje zmęczenie i stres. Mamy do wyboru różne techniki: ugniatanie, rozcieranie, głaskanie, oklepywanie i wibracje.

Zwiększa sprawność

Podczas masażu w naczyniach krwionośnych zwiększa się przepływ krwi i tzw. chłonki (limfy), czyli substancji, która dba o odporność.

Dzięki temu ciało jest lepiej odżywione, szybciej wydala produkty przemiany materii. Mięśnie są zaopatrzone w tlen, co likwiduje bolesne blokady i poprawia wydolność. Po 5-minutowym masażu zdolność do pracy mięśni wzrasta 3-5-krotnie.

● Stawy, więzadła są bardziej wytrzymałe, sprawne, poprawia się ich ruchomość. Wszystkie organy, w tym układ krążenia i limfatyczny, lepiej pracują. Zmniejszają się obrzęki i inne objawy świadczące o różnych zastojach.

● Masaż ułatwia odpływ krwi żylnej, zmniejsza opór krwi w tętnicach, co ułatwia pracę serca.

● Zależnie od techniki i czasu trwania masaż wpływa kojąco lub pobudzająco na układ nerwów.

Automasaż

Bolące miejsca można masować samemu w domu, np. za pomocą szczotki z plastikowymi wypustkami. Zaczynamy od dołu i prowadzimy do góry w kierunku serca.

Najpierw ruchami podłużnymi (nogi, ręce) lub okrągłymi (stawy, pośladki) nacieramy ciało zaczynając od stóp, potem łydki, uda, pośladki, nastę pnie dłonie i ramiona. Masujemy kręgosłup lędźwiowy, brzuch (okrągłymi ruchami, zgodnie z kierunkiem zegara), dekolt, szyję, twarz.

Masaż ten jest wskazany niemal dla wszystkich, szczególnie po urazach, złamaniach i bólach kręgosłupa. Ale nie zaleca się go w stanach zapalnych skóry, organów wewnętrznych (wątroby, trzustki, nerek itp.) i nowotworach.

Warto wiedzieć

Podczas masażu warto skorzystać z np. maty masującej Shiatsu. Doskonałym urządzeniem będzie masażer do stóp z opcją podgrzewania. Na podeszwach znajdują się strefy refleksyjne, które są odpowiednikiem organów wewnętrznych. Odpowiedni ich ucisk działa na dany organ i poprawia jego kondycję.

Bella Relaks
Więcej na temat:'Masa' | "Masa" | Masa | masaż | Electronic Arts | warto | masaże

Zobacz również

  • Słyszałam, że wklepując krem w szyję, trzeba to robić do góry. Czy to prawda? Teresa Tkacz (46 l.), Suwałki. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.